První trable na obzoru, nový herní systém – monitoring 2. díl

Někdo si možná ještě vybaví jednu z posledních vět minulého článku “Stejně tak by bylo nebezpečné, kdyby tým na šestém místě začal ztrácet kontakt na pátého se čtvrtým.” O dvě kola a dvě zlínské prohry později už jsme se do téhle situace dostali. Co to znamená pro nový herní systém, a jakou mají nyní týmy na pomezí 1. a 2. nadstavbové skupiny motivaci?

7 bodů mezi pátým a šestým místem už je hodně

Zlín prohrál posledních 5 zápasů se skóre 3:12 a začal se propadat. Dalším týmem, který má potenciál být právoplatným účastníkem skupiny o titul, je Liberec – i ten přitom dokázal v posledních 5 zápasech porazit pouze Příbram.

tymy podle vykonu v posledních 6 zapasech

Všechno se to v tabulce projevilo takovým způsobem, že začal růst bodový rozestup mezi šestým a pátým místem. Přičemž má-li mít tým na 6. místě alespoň nějakou naději si v novém herním systému vykopat Evropskou ligu, musí udržet maximálně takovou ztrátu, jakou je schopný v nadstavbě stáhnout. Bude-li ztráta tak velká, že naděje vyškrábat se v zápasech s nejlepšími týmy ligy na 5. (lépe však 4.) příčku, bude srovnatelná nebo menší, než zvládnout dva dvojzápasy ve 2. nadstavbové skupině, přijdou skutečné nepříjemnosti.

Simulace základní části Fortuna Ligy.

Simulace aktuálně odhaduje v průměru dokonce devítibodový rozestup mezi 6. a 5. místem. Na čtvrtého bude mít šestý tým průměrnou ztrátu 13 bodů. To by znamenalo porazit v nadstavbě Plzeň, Slavii i všechny ostatní týmy a šanci na EL mít stále jen teoretickou.

Týmy už možná začínají hrát o Černého Petra

Následující graf je myslím víc než názorný…

sance na pohary podle umisteni v základní části

Důležité je zmínit, že model zohledňuje MOL Cup, to znamená, že i týmy na horším než 10. místě se mohou do Evropy skrz pohár dostat. Součet šancí tak není rovných 500 %.

Aktuální situace není pro nový herní systém příznivá, to je zřejmé – týmy ze 2. nadstavbové skupiny mají zhruba o polovinu větší šanci se do EL podívat než tým na 6. místě.

Zatím mi však ze simulace nevychází žádný zápas, ve kterém by se týmu skutečně vyplatila záměrná ztráta, aby se šestému místu vyhnul a zvýšil svoji šanci na EL. Tento katastrofický scénář odvrací fakt, že tabulka je kromě prvních pěti odskočených týmů velmi vyrovnaná. Pokud by tým (nyní nejspíše Zlín nebo Liberec) spekuloval a záměrně prohrál, mohlo by se mu stejně tak dobře přihodit, že ho odevzdané body budou stát i místo ve druhé nadstavbové skupině a skončí v té o udržení.

Jak se ale budeme blížit konci soutěže, a nebudou-li se rozestupy snižovat, do bodu kdy se týmu nevyplatí vyhrát, se skutečně dostaneme.

Důležitý může být už dnešní zápas Liberce s Duklou…

One Reply to “První trable na obzoru, nový herní systém – monitoring 2. díl”

Zanechat Odpověď

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.