Nový herní systém – monitoring 1. díl

Premiéra nového hracího systému se blíží a prozatím to vypadá, že si užijeme zábavu bez spekulací a vypuštěných zápasů. Stačí ale málo a nový herní systém může přinést velké nepříjemnosti. Nebude proto od věci ve zbytku sezóny nový herní systém podrobně monitorovat. Toto je první díl detailního monitoringu, ve kterém se například dozvíte, proč zápas Opava – Slovácko bude nejdůležitějším zápasem jara a proč si vážit MOL Cupu!

Pozměněná pravidla i zahrnutí MOL Cupu

Jak může být nový herní systém nebezpečný je podrobně popsáno v mojí diplomové práci. Od jejího napsání už ale nějaký čas uběhl. Navíc se změnila podstatná věc – o účastníkovi EL z duelu mezi zástupci 1. a 2. nadstavbové skupiny nerozhodne dvojzápas, nýbrž jedno utkání na půdě týmu z mistrovské skupiny. V době výpočtů publikovaných v práci byl stále oficiální variantou dvojzápas. K podstatnému zpřesnění přispělo také zahrnutí MOL Cupu do výpočtu.

Rychlé shrnutí podzimní části

Slavia vede ligu se 49 body, o 4 b. před Plzní. Třetí Baník ztrácí už 15 b. Mimo pohárové příčky jsou letenští, které předčil severočeský Jablonec. Posledním účastníkem nadstavbové skupiny o titul by aktuálně byl 6. Zlín. Největšími adepty na sestup jsou s 15 body Dukla s Karvinou. Pro vyjádření výkonů však nejsou body nutně to nejdůležitější.

podzimni vykony tymuNa obrázku (kliknutím lze zvětšit) je vidět, že kromě nepovedeného zápasu se Slováckem si oproti předpokladům nejlépe vede ostravský Baník. Výbornou formu mají i Sešívaní. Za nimi jsou další překvapení ze Zlína a Opavy. Oba týmy mají šanci porvat se o Evropskou ligu.

Předpověď základní části

Byli jsme zvyklí, že po 30 kolech liga skončí, letos poprvé to bude spíš její začátek. Kdo bude mít nejlepší startovací pozici?

bodova predpoved zakladni castipredpoved umisteni zakladni casti

Slavii s Plzní ze skupiny o titul už nic nedostane, u Sparty s Jabloncem je šance na vypadnutí z eltiní šestky spíše teoretická. I když kdo ví, jak se Jablonec přizpůsobí odchodům a zraněním klíčových hráčů. Do Sparty naopak řada nových posil zamířila a sehrání může také chvíli trvat. Devítibodový náskok na sedmé místo dává výborné šance Baníku.

Nedokáže-li trenér Pivarník navázat na podzim Michala Bílka, na doplnění skupiny o titul za Zlínem čekají ještě Liberec, Teplice a Mladá Boleslav. I když nový herní systém má na svědomí otázku, zda by se jim vůbec účast ve skupině o titul vyplatila. I na toto téma přijde v článku ještě řeč, nejdříve se ale  podívejme, jaké zápasy zbývá odehrát a kdo bude mít jak náročný program.

zbyvajici zapasy

Dukla je na tom opravdu zle. Krom toho, že je poslední, ji také čeká nejnáročnější jarní program, alespoň co se základní části týče. Na Pražany čeká v 11 zápasech 7 nejlepších týmů soutěže.

V boji o titul má lehkou výhodu Slavia. Obtížnost zápasů je hodnocena podle síly soupeře a domácího prostředí. Zatímco Plzeň čeká kompletní první pětka, Slavia už má zápas s Jabloncem vítězně za sebou. Sešívané čeká výjezd právě na západ Čech, do Příbrami, Zlína a tramvají na Bohemku a Duklu. Plzeňští pojedou krom jiného na Spartu a do Teplic. A který zápas nejvíce ovlivní šance na zisk mistrovského titulu nebo záchranu?

Každý zápas se hraje o 3 body, ale…

Hned první kola po zimní pauze budou velmi důležitá a pro boj o titul to platí dvojnásob.

dulezite zapasy v boji o titulplzen - slavia

Zcela pochopitelně bude nejdůležitějším zápasem v boji o titul vzájemný zápas Slavie a Plzně ve Štruncových sadech. Pokud chce Plzeň svoji šanci trochu více zhmotnit, musí doma vyhrát. Model aktuálně přisuzuje sešívaným 80,4% šanci na zisk titulu, i remíza posune tým z Edenu o 3,7 procentního bodu (p. b.) blíže k cíli. Západočeši tak nemají na co čekat.

 


<Statistická vsuvka>

Důležitost zápasu má dvě složky – vliv výsledku zápasu na konečné umístění týmů a pravděpodobnost výsledku.

Povědomí o tom, jak určuji pravděpodobnost výsledku, lze načerpat z mé diplomové práce, kterou zde na blogu najdete ke stažení. Na základě spočtených pravděpodobností je simulován vývoj zbytku celé soutěže. Virtuálně se odehrají všechny zbývající zápasy základní části, rozlosuje se a odehraje i nadstavbová část. Na konci tohoto procesu se sestaví finální tabulka, určí se postupující do pohárů, sestupující a postupující týmy. Takto proběhne 100 tis. simulací.

Zjistit, jaký dopad bude mít výsledek zápasu na umístění týmů, lze právě díky simulaci. Jde o porovnání konečných umístění v sezónách, ve kterých tým v zápase vyhrál oproti sezónám, ve kterých zápas skončí remízou nebo prohrou týmu. Výsledek jednoho zápasu může mít významný sekundární vliv i na umístění týmů, které nejsou přímými aktéry zápasu. Pokud například v dalším kole Karviná porazí Opavu, šance ostatních týmů na záchranu lehce oslabí, zároveň to posílí šance některých týmů na účast ve druhé nadstavbové skupině, ve které se Opava zatím nachází.

Slavia si oproti aktuálním vyhlídkám výhrou v Plzni polepší o 10,1 p. b., remízou o 3,7 p. b. a prohrou oslabí o 12,4 p. b. Váženým součtem absolutních hodnot těchto změn, kde vahami jsou pravděpodobnosti slávistické výhry, remízy a prohry dostaneme důležitost zápasu z pohledu sešívaných zhruba 9 p. b. Stejně lze postupovat pro všechny týmy v soutěži. Součet získaných hodnot je potom vidět v grafu výše.

Kvůli významnému náskoku na čele tabulky tento zápas žádné další týmy příliš neovlivní. Výsledná důležitost zápasu je tak v podstatě součtem dopadu výsledku zápasu na Slavii a Plzeň. Důležitost zápasu v této formě vymyslel pro Aussie Rules Football Tony Corke. Pro náš fotbal bylo nutné udělat jen drobné rozšíření pro případ remízy.


Cíl: hlavně přežít!

Nový herní systém přináší velkou změnu i pro týmy na chvostu tabulky. Doteď sestupovaly vždy dva celky, letos poprvé to může být jeden, ale také tři. Barážová utkání budou zajímavá, pro jejich účastníky to ale budou ohromné nervy.

dulezitost zapasu v boji o zachranusance na sestup

Čtvrtina účastníků Fortuna ligy sídlí v Praze, v příští sezóně už tomu tak ale být nemusí, neboť Dukla má i v novém systému po 19 odehraných kolech téměř dvoutřetinovou šanci na sestup o patro níž. O jejím náročném jarním programu už byla řeč – hned ve 20. kole přivítá doma ostravský Baník. Budou-li chtít fanoušci týmu z Julisky hledat alespoň nějaká pozitiva, potom to zřejmě bude výhoda domácího prostředí v zápase 25. kola s Karvinou, který je hodnocen z pohledu boje o záchranu jako ten nejdůležitější.

Nový herní systém může dostat do EL i Karvinou

Je to nejdiskutovanější část nového herního systému – druhá nadstavbová skupina pro 7. – 10. tým tabulky skrze kterou může vést cesta do Evropské ligy. Za normálních okolností by za námi byly téměř dvě třetiny soutěže, letos je tomu ale jinak. I v této fázi sezóny mohou živit naději na účast v EL téměř všechny týmy. V praxi to znamená, že za současného stavu bychom v průměru jednou za 100 let vyslali reprezentovat Českou republiku tým z Karviné, jednou za 33 let Slovácko a každý 20. rok Opavu.

dulezitost zapasu v boji o pohary sance na ucast v evropskych poharech

Jeden z nejdůležitějších zápasů, který bude rozhodovat o účastnících EL, se odehraje v Ostravě ve 23. kole. Podle modelu se Zlín s Ostravou budou pohybovat nejspíše na 5. a 6. místě. To jsou pozice, které sami o sobě Evropskou ligu nezaručují, ale díky aktuálnímu rozložení sil v MOL Cupu je velmi pravděpodobné, že se tým na 5. místě do EL skutečně podívá.

MOL Cup jako důležitý element ligového systému

Ostravští sami v MOL Cupu stále mohou uspět a sečtou-li se šance na výhru v MOL Cupu všech týmů, které jsou aktuálně v první šestce ligy, potom je finální číslo 82,5 %.

predpoved mol cupu

Dá se tak říci, že MOL Cup prozatím poskytuje jakousi garanci fungování nového ligového systému. V diplomové práci jsem s MOL Cupem nepočítal a předstíral jsem v podstatě jeho neexistenci. Zhruba od 20. kola se pravidelně začínaly objevovat zápasy, ve kterých se týmům na pomezí 1. a 2. nadstavbové skupiny vyplatilo více prohrát než vyhrát. S MOL Cupem nejsou nůžky mezi těmito skupinami tak otevřené, jelikož přibývá další pohárové umístění. Ne ale vždy a ne jistě. Pokud pražská ‘S’ z poháru vypadnou, bude to rána nejen pro jejich fanoušky, ale i pro celý ligový systém.

S analýzou důležitosti zápasů je však potřeba zajít ještě o kousek dál, abychom mohli (prozatím) v klidu prohlásit, že nebudeme svědky záměrných proher. Každý tým totiž vstupuje do ligového jara s jinými cíli. Doposavad jsme předstírali, že se všichni snaží vyhrát titul, zachránit se nebo si vybojovat místo v Evropě. Stále také dlužím vysvětlení z úvodu článku, kdy jsem prohlásil, že nejdůležitějším zápasem jara bude ten mezi Opavou a Slováckem.

Kolo jara má číslo 27

Všechny týmy si pro jarní část sezóny zvolily nějaký cíl. Mohl jsem projít novinové články a sociální sítě a sestavit tabulku cílů na základě toho, co hráči nebo činovníci klubů tvrdí. Namísto toho jsem udělal jakýsi (dle mého) realistický odhad. Týmy mají občas tendenci svoje schopnosti přeceňovat nebo velkými prohlášeními uspokojit fanoušky.

Definované cíle týmů (šance na splnění cíle)

Titul – Slavia (80,4 %), Plzeň (19,6 %)
Poháry – Sparta (91 %), Jablonec (86,5 %), Ostrava (38,4 %), Liberec (22,4 %),  Zlín (15,4 %), Teplice (13,6 %), Ml. Boleslav (10,8 %),
2. nadstavbová skupina – Opava (53,5 %), Slovácko (33,4 %), Olomouc (27,7 %), Bohemians (14 %)
Záchrana – Příbram (62 %), Karviná (61, 1 %), Dukla (36,6 %)

dulezitost zapasu v zakladni casti

Podle simulace zápas mezi Opavou a Slováckem výrazně promluví do složení 2. a 3. nadstavbové skupiny. V simulaci základní části bylo vidět, že Opavu model řadí na 10. místo, Slovácko na místo 11. s dvoubodovým odstupem. Bude-li tomu skutečně tak, potom jeden tým bude bojovat o Evropskou ligu a – vzhledem k nastavenému systému – nebude úplně bez šance. Druhý tým čeká záchranářská skupina, ve které nebudou velké bodové rozestupy a šance skončit třeba v baráži také nebude zanedbatelná.

Je zajímavé, že zápas Boleslavi v Teplicích v rámci 21. kola je tím nejméně důležitým pro splnění týmových cílů. Oba týmy s největší pravděpodobností bez ohledu na výsledek vzájemného souboje skončí ve 2. nadstavbové skupině. V ní nastane pohárová loterie a body ze základní části nikomu příliš nepomohou. Zápas, který na první pohled vypadá jako poměrně důležitý, tím pádem zas tak velký dopad na ligový vývoj mít nebude.

Z posledního obrázku lze při sečtení důležitosti zápasů v jednotlivých kolech vyčíst, že tím nejdůležitějším bude kolo s pořadovým číslem 27. Druhé nejdůležitější kolo začne dvěma zápasy již tento pátek.

Buďme v (ne)klidu a těšme se na jaro!

Můj prediktivní model a na něj navázaná simulace vývoje jarní části soutěže zatím skutečně nenasvědčují tomu, že bychom se měli obávat vypuštěných zápasů více než dříve. Samozřejmě přijdou zápasy, kdy jednomu týmu půjde o víc než druhému, ale v simulaci zatím není vidět zápas, ve kterém by tým profitoval ze záměrné prohry. Můžeme být tedy klidní.

Na druhou stranu do konce základní části zbývá stále spousta zápasů a soutěž se bude vyvíjet. Simulace se bude zpřesňovat a na začátku dubna do vývoje ligy výrazně promluví výsledky čtvrtfinále MOL Cupu. Vypadnou-li pražská ‘S’, mohou nastat nepříjemnosti. Stejně tak by bylo nebezpečné, kdyby tým na šestém místě začal ztrácet kontakt na pátého se čtvrtým. Můžeme být tedy neklidní.

Dokud to ale půjde, pojďme se pokusit si nový herní systém užít. Jak napověděl již název tohoto článku, monitoring nového systému zde nekončí. Pro nejaktuálnější informace sledujte Twitter @CeskyMistr nebo jeho obdobu na Facebooku!

Zanechat Odpověď

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.