5 kol do nadstavby, nový herní systém – monitoring 3. díl

Přiznám se, že 25. kolo bylo mým osobním favoritem na první výskyt zápasu, ve kterém se vyplatí alespoň jednomu týmu ke zvýšení šance na EL prohrát. Hrálo se hned několik zápasů mezi týmy na hraně 1. a 2. nadstavbové skupiny a zvlášť ten mezi Libercem a Zlínem k tomu směřoval. Výsledky zápasů od posledního sepsaného monitoringu, který pro nový systém vůbec nevyzněl dobře, přeci jen daly klidnému průběhu základní části šanci. Jaká je tedy situace 5 kol před jejím koncem?

Ztráta Baníku lize pomohla

Zřejmě nejdůležitější bodový rozestup, který je potřeba v novém systému sledovat, je ten mezi 5. a 6. místem. Alespoň letos to zatím platí, jelikož šance, že 5. místo bude “držet” poslední postupové místo do Evropské ligy, je díky situaci v MOL Cupu velmi vysoká.

Po 21 kolech byl rozestup mezi 5. Jabloncem a 6. Zlínem celých 7 bodů. O měsíc a 4 zápasy později zůstává Zlín 6. o 3 body za Baníkem. Mladá Boleslav si v 25. kole z Ostravy odvezla bod a pomohla tím klidnějšímu průběhu soutěže. Kdyby Baník vyhrál, byla by mezera mezi 5. a 6. místem 5 bodů, mezi 5. a 7. místem dokonce bodů 7.

Swimplot po 25. kole

Boleslav na jaře neprohrála a míří do šestky

Mladá Boleslav je aktuálně simulací řazena v konečném zúčtování základní části na 6. místo. Vděčí tomu především dobré jarní formě.

Týmy podle jarní formy

Jde-li o formu, jasně vévodí Sparťané s šesti výhrami v řadě. Prohra v Plzni srazila v tomto žebříčku nečekaně nízko Slavii. Samozřejmě, pokud bychom započítali výsledky v EL, budou Sešívaní nepoměrně výš. Model Slavii přisuzuje v rámci české ligy takovou sílu, že vykompenzovat jednu ztrátu jí trvá déle než ostatním týmům.

5 kol do konce základní části

Na Letné už spřádají plány, jak se posunout na 2. místo před Plzeň, která prohrála dvakrát v řadě. Hned po reprezentační přestávce Sparťany čeká již probíraná Mladá Boleslav, ve 28. kole potom derby. Plzeň má k uhájení náskoku k dispozici velmi přívětivý los – nejlepší ze všech týmů.

Zbývající zápasy základní části.

Velká bitva bude především mezi týmy na pomezí 2. a 3. nadstavbové skupiny. Úspěšné celky čekají souboje o Evropskou ligu, ty zbylé se budou bát o holé přežití. Tomu odpovídá následující zobrazení důležitosti zbývajících zápasů.

Důležitost zápasů Fortuna ligy

Karviná s Duklou na odstřel a 13 týmů v boji o poháry

Zatím nepadlo ani slovo o situaci na spodních místech tabulky. Právě tam jsou teď dva týmy, které jsou za nový herní systém asi nejvíce vděčné – Karviná a Dukla. Pokud by v posledních 5 kolech nedokázaly stáhnout ztrátu 7 resp. 9 bodů, poroučely by se bez slitování o patro níž. Nadstavba ke smazání ztráty  dává větší příležitost, a i když se to nepovede, pořád bude mít lepší z této dvojice šanci na reparát v baráži. I přes všechnu pomoc nového systému má však pražský i slezský tým šanci na záchranu méně než 30 %.

Šance sestoupitz Fortuna ligy

Téměř všechny ostatní týmy mohou mít veselejší myšlenky. Ač malou, naději na Evropskou ligu stále mají. Příbram i Bohemka s Opavou budou považovat za úspěch hlavně záchranu. Klokani jsou však ve hře i v MOL Cupu, ve kterém mají zhruba 4 % šanci na výhru – ta je zahrnuta i v dalším grafu. O evropské účasti první trojky už skoro není pochyb, velkou šanci model přisuzuje i Jablonci. O poslední místo se už brzy rozehraje nadstavbová loterie.

Šance na účast v evropských pohárech

Je lepší sedmé místo než šesté?

Na konci monitorovacího článku nemůže chybět odpověď na otázku s novým systémem nejspjatější – vyplatí se vůbec skončit na 6. místě? S tím, jak jsou aktuálně rozdané karty (bohužel) ne.

Šance na účast v Evropě podle umístění v základní části

Potěšující nicméně může být, že nevýhoda 6. místa klesla od posledního monitoringu zhruba o polovinu. Po 21. kole byl rozdíl mezi 6. a 7. místem 5,4 procentního bodu (p. b.). Dokonce i tým na 10. místě měl o 3,7 p. b. (v relativním vyjádření o 40 %) větší šanci na EL. Aktuální rozdíl je 3,2 p. b. a 1,9 p. b., což znamená, že 7. tým má o 26 % a 10. tým o 15 % větší šanci na EL než celek, který po základní části skončí na 6. místě.

Pozitivní také je, že model stále nehlásí žádný zápas, ve kterém by se nějakému týmu ve snaze vyhnout se nevýhodnému 6. místu, vyplatilo záměrně prohrát. Napomáhá tomu jak snížení bodových rozdílů kolem kritického šestého místa, tak i fakt, že 7. a 11. místo, které už vede do skupiny o záchranu, dělí jen 4 body. Týmy si tak stále nemohou být jisté, že je záměrná prohra nepošle až do 3. nadstavbové skupiny.

Co dál?

Hned ze zápasů 26. kola bude záhodno sledovat výsledky duelů Zlín – Olomouc a Teplice – Slovácko. Případná vítězství Hanáků a Sklářů by v kombinaci s ostatními výsledky mohla vnést do tabulky bodové rozestupy přesně tam, kam to nový herní systém nejméně potřebuje.

Konec základní části tady bude co nevidět, nejaktuálnější informace z dílny Českého mistra o ligovém vývoji v řeči čísel najdete na Twitteru.

Zanechat Odpověď

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.