Jakým týmům se nevyplatí první nadstavbová skupina a měly by proto chtít zůstat ve druhé? Nový herní systém – monitoring 4. díl

Po dokončení výpočtů po 28. ligovém kole se mi vůbec poprvé rozsvítila kontrolka, která signalizuje zápas, ve kterém se nějakému z týmů nevyplatí vyhrát. Kontrolka je to prozatím jen výstražná, jelikož svítí u zápasu 30. kola. Podle výsledku nedělních zápasů se může rozzářit ještě jasněji, nebo naopak zhasnout, uvidíme. Každopádně týmů, kterým se 1. nadstavbová skupina v honbě za Evropskou ligou nevyplatí, je několik!

Olomouc na scestí?

30. kolo Slavia – Olomouc

Šance Hanáků na EL
Aktuálně: 16,0 %
Výhra: 15,6 %
Remíza: 16,6 %
Prohra: 16,0 %

Ano, rozdíly jsou to nevelké. Navíc vychází ze simulace, která ze své podstaty nevrací exaktní čísla, ale nabízí spíš dostatečně přesné přiblížení sledovaného jevu s určitou chybou. Na druhou stranu, kdyby takovou situaci nový herní systém neumožňoval, jen stěží by něco takového mohlo vyjít. Logiku za tímto výsledkem můžeme vidět na následujícím obrázku.

Jediným týmem, kterému se zcela jasně vyplatí (díky bodovému náskoku) bojovat o Evropu v nadstavbové skupině o titul, je ostravský Baník. Ten má šanci postoupit do EL i z MOL Cupu (v grafu započítáno). Pro Liberec s Boleslaví, tedy pro týmy, z nichž jeden v 1. skupině nejspíše doopravdy skončí, nepřináší účast v této skupině takřka nic navíc. Rozdíl 0,2 procentního bodu lze považovat za odchylku plynoucí ze simulace.

Kde už je rozdíl v neprospěch skupiny o titul zajímavější, je situace Olomouce, Teplic a Zlína. Poslední dva zmíněné týmy mají už jen malou šanci skončit do 6. místa. Ztráta, se kterou by tak začínali skupinu o titul, by byla velká a jen stěží smazatelná. Za to Olomouc je od 6. místa jen 2 body. Rozdíl mezi šancí na EL z 1. skupiny (12,7 %) a ze 2. skupiny (16,5 %) je 3,8 procentního bodu. Vyjádřeno relativně, pokud Olomouc zůstane ve 2. nadstavbové skupině, bude mít o 30 % větší šanci na účast v EL, než když se jí podaří probojovat do skupiny o titul.

Rozsekne situaci slezské derby?

Zbývá 16 zápasů do konce základní části…

Důležitost zápasů v boji o Evropu 28. kolo.

Ostravské ztráty ve velkém dopomohly k vyrovnání šancí na EL z 1. a 2. nadstavbové skupiny. I tuto neděli bude pozornost upřena na Slezsko. Opavští mají velkou motivaci vymanit se z boje o záchranu a jejich výhra by zvedla šanci na EL týmu na 6. místě. Jedná se o zápas suveréně nejdůležitější, pokud jde o nasazení do EL. Sledovat by ho proto neměli jen fanoušci ze severovýchodu naší země, ale všichni, jejichž tým ještě nemá Evropu jistou.

 

Zanechat Odpověď

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.