Havlík, Rejžek, Kozák – trio, které si od LFA zaslouží dárkový koš! Nový herní systém – monitoring 5. díl.

Nařídit pro jeden tým 3 pokutové kopy za zápas, ten poslední v nastavení za stavu 2:2, to chce odvahu. Rozhodčí Rejžek to dokázal. Vzít si balón a všechny tři penalty proměnit, to chce pevné nervy. Libor Kozák je v dresu Liberce měl. Ruka Marka Havlíka, kterou se dotkl v nastaveném čase míče, by zasloužila pozlatit. Slovácko sice smutní, ale celou ligu to uchránilo od kalamity – jaké?

K tomu se vrátím ve druhé části článku – on totiž ani aktuální stav není úplně blankytně modrý.

Olomouc potřebuje prohrát!

Nebo remizovat. Pro pochopení situace je potřeba popsat situaci na hraně mezi nadstavbovými skupinami o titul a o Evropskou ligu:

5. Baník – 45 bodů
6. Liberec – 42 b.
7. Olomouc – 40 b.
8. Ml. Boleslav – 39 b.
9. Zlín – 39 b.

Liberec už se na 5. místo neposune, s Baníkem má horší vzájemné zápasy (0:0 a 1:2). Důležitější je, kdo ještě může Severočechy předskočit. Oba zápasy se Zlínem Liberec zvládl 1:0, ten už tedy 6. skončit nemůže. Mladou Boleslav rovněž dvakrát porazil (1:0 a venku 2:1). Jediným týmem, který se tak ještě může na úkor Liberce posunout do skupiny o titul, je Olomouc.

I s Hanáky mají pod Ještědem lepší bilanci (3:0 a venku prohra 1:2). Jediný scénář na prohození nadstavbových skupin tak zní: prohra Liberce a výhra Olomouce. Podle mého modelu jsou tyto šance zhruba 34 % a 10 %. Pro srovnání přikládám i přibližné předpovědi českých sázkových kanceláří (platné 22. 4. v 10 hodin).

Karviná – Liberec: 34% – 29 % – 37 % (bookmakeři 35 % – 30 % – 35 %)
Slavia – Olomouc: 71 % – 19 % – 10 % (bookmakeři 74 % – 18 % – 8 %)

Šance, že se Olomouc posune na 6. místo je tím pádem v mé simulaci 3,4 % (34 % prohra Liberce krát 10 % výhra Olomouce v Edenu) s předpokladem, že výsledky těchto zápasů na sobě budou nezávislé – tedy že Olomouc s Libercem nebudou na základě průběžného výsledku z druhého stadionu upravovat svoji vlastní hru. Liberec na 6. příčce potom zůstane v 96,6 % případů. Jaké budou mít podle finálního umístění šance na Evropskou ligu?

Šance na EL podle účasti v nadstavbové skupině

Liberec v zajetí svých dobrých výsledků

Jak ukazuje předchozí graf, oběma týmům se bude snadněji dostávat do EL z 2. nadstavbové skupiny. Pokud sledujete můj Twitter, pak si možná pamatujete, že před 29. kolem oranžové sloupečky měřily Liberci šance 18,5 % a 18,3 %. Důvody poklesu naděje na EL ze skupiny o titul  jsou především dva – oslabená pozice Sparty a Slavie, kdy se ukázalo, že oba týmy jsou schopny prohrát se slabšími soupeři, to se promítlo do predikce MOL Cupu. Lehce snížená šance na výhru MOL Cupu pražskými ‘S’ se v lize projeví častější nutností vydobýt si 4. místo pro účast v kvalifikačním zápase o EL. Druhým důvodem je výhra Ostravy, která si tak udržela svůj náskok.

Aktuální šance týmů na evropské poháry

Liberec se díky svým dobrým výsledkům dostal do pasti šestého místa. Momentálně jsou ve 2. nadstavbové skupině hned dva týmy, které mají na EL větší naději než on. Jediná šance, jak z toho ven, je výhra v Karviné. Vzhledem k tomu, že se proti sobě v 30. kole postaví Jablonec s Ostravou, minimálně na jednoho z nich by stáhnul část ztráty a svoji naději by výrazně zvedl.

Šance na evropské poháry podle toho, jak Liberec s Olomoucí zvládnou poslední kolo

Liberečtí teď musí spoléhat na své schopnosti, věřit ve ztráty Baníku s Jabloncem a doufat ve vítězství Slavie nebo Sparty v MOL Cupu. Jinak cesta do EL nevede.

Liberec už nemůže spekulovat, v případě záměrné prohry existuje jen malá šance, že by byl předstihnut Olomoucí a zvýšil by si tak šanci na EL skrz účast ve 2. nadstavbové skupině. Za to Olomouc, to je něco jiného!

Pokud Olomouc zvítězí, je tu reálná 34% šance (viz výše), že by poskočila na 6. místo. Proč to riskovat, vždyť taková situace by přinesla snížení nadějí na EL o třetinu! Proto se Olomouci vyplatí cokoliv kromě výhry!

Mohlo být i hůř – mnohem hůř

Zpět k úvodu článku. Proč si trio Rejžek, Havlík, Kozák zaslouží, aby jim u dveří zazvonil doručovatel s dárkovým košem ze sídla LFA? Kdyby Rejžek neodpískal penaltu za ruku Havlíka v nastaveném čase, kterou následně Libor Kozák proměnil, zápas by skončil 2:2. Situace by potom vypadala jako na následujícím grafu.

Šance na EL, kdyby zápas Liberce se Slováckem skončil remízou

Velmi reálnou šanci na 6. místo by stále měly 4 týmy. Každý z nich by si účastí v 1. nadstavbové skupině pohoršil natolik, že by se všem vyplatilo prohrát. 5 bodů ztráty na Baník a 8 na Jablonec by bylo zkrátka příliš na to, zajistit si kvalifikační utkání o EL v první skupině. Šesté místo by Liberci s Olomoucí snížilo šanci na EL o 40 %, Boleslavi se Zlínem dokonce o více jak polovinu!

Šance na EL podle výsledku 30. kola, kdyby zápas Liberce se Slováckem skončil remízou

Obzvláště pikantní by potom byl souboj Mladé Boleslavi se Zlínem, ve kterém by vyhrát nechtěl ani jeden celek. Jak je vidět, největší profit by Boleslav měla z remízy. V takovém případě by v prvním kole skupiny o EL narazila nejspíše právě na Zlín, který je vzhledem ke svým jarním výkonům považován za snazšího soupeře než Teplice s Olomoucí. Zlín by se určitě remíze nebránil – lahůdka pro sázkaře, méně už pak pro fanoušky.

Dalo se tomu zabránit?

Důkaz, že se nejedná o nic, co by se nedalo předpokládat, může každý najít na tomto blogu – kapitola 9 Záměrná prohra jako cesta k úspěchu mé diplomové práce přesně před takovouto situací varuje a popisuje situaci ročníku 2016/17, kdy by se prohra v posledním kole vyplatila rovněž 4 týmům.

Pokud týmy takovýto systém chtějí hrát, nic proti tomu nelze namítnout. Největší problém je ale zřejmě v tom, že se o možnost vzniku takovýchto situací předem nikdo nezajímal, nebo jejich vliv (záměrně) přehlížel a podceňoval.

Zanechat Odpověď

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.