Nadstavba je tady! Nový herní systém – monitoring 6. díl

V pátek se na 3 stadionech rozehrají zápasy, které česká liga nepamatuje. Nadstavba začne prvními zápasy skupiny o Evropskou ligu, ke kterým se přidá zápas skupiny o záchranu mezi beznadějně poslední Duklou a Klokany, kteří tak tak, že neproklouzli o skupinu výš. Zápasy o titul přijdou na řadu hned den poté. Kdo ze svého postavení vytěží maximum? Poprvé také nahlédneme do 2. ligy a podíváme se, kdo má šanci pro příští sezónu první ligu doplnit.

Pořadí skupiny o titul se měnit (příliš) nebude

Vezmou-li se do úvahy bodové rozestupy a rozložení sil v prestižní skupině, změny se moc čekat nedají. Samozřejmě nejvíce nadšeni z nadstavby jsou v Plzni. Viktorka dostala s nadstavbou zhruba 13% šanci na titul a může Slavii ještě prohnat.

Simulace skupiny o titul před začátkem nadstavby

Zhruba dvojnásobnou šanci na prohození pořadí, než oslavy titulu ve městě piva, má Liberec v souboji s Ostravou o 5. místo (25 %). Nejvíce samozřejmě napoví vzájemné zápasy. Baník s Libercem se utkají ve 3. kole, už o kolo dříve ale dojde na souboj o titul. V plné parádě ho bude hostit Eden.

Jak ovlivní zápas Slavia – Plzeň v nadstavbě šance na titul

Ještě bez znalosti výsledků prvního kola, ve kterém Sešívaní vyrazí do Liberce a Plzeň doma přivítá Jablonec, je vidět, že vzájemný zápas bude opravdu extrémně důležitý, a to zvlášť pro Viktorku. Zatímco Plzeň prohrou svoji šanci téměř jistě ztratí, Slávisté budou i přes případnou porážku favority na pozvednutí trofeje.

Kdo si to rozdá ve velkém finále o Evropskou ligu?

Soupeření Ostravy s Libercem o 5. místo je úzce spojené s vyhlídkami na EL. Ty mohou pro celek ze severu vzít za své, pokud právě Baník ve finále MOL Cupu porazí Slavii.

Nejpravděpodobnější složení zápasu o Evropskou ligu

Je to velmi nepravděpodobné, ale pokud Jablonec sesadí ze 3. místa Spartu a Ostrava zvítězí v MOL Cupu, mohou být i na Letné příští rok bez pohárů, neboť Sparta spadne do zápasu o EL. Zápas o EL má ale úplně jiné favority…

Sečtou-li se procenta u jednotlivých týmů v posledním grafu, lze dopočítat, že Ostravu tento souboj čeká v 61 % případů. Liberec, 6. tým po základní části, je s 21 % až na 4. místě za Boleslaví (35 %) a Olomoucí (33 %) z 2. nadstavbové skupiny. Jen o 3 procentní body hůře je na tom se štěstím 10. tým základní části, Teplice. Prohra s Karvinou v kombinaci s účastí ve skupině o titul může zkrátka přijít severočeský tým draho. Ostrava má k dobru navíc i lepší vzájemné zápasy v základní části.

Dukla už je K. O., Karviná má drtivý finiš!

Karviná měla opravdu výborný závěr základní části a 9ti body ze zápasů se Zlínem, Spartou a Libercem odsoudila k téměř jistému přímému sestupu pražskou Duklu.

Simulace skupiny o záchranu před začátkem nadstavby

Ani poslední výkony Slezanů zatím nepřesvědčily model o tom, že se jim podaří vysmýknout se i z baráže. Hodně může napovědět hned první zápas nadstavby, ve kterém si v případě výhry mohou na jediný bod přitáhnout 13. Opavu.

Šance na sestup před začátkem nadstavby

Je vidět, že sestup Dukly už je téměř hotovou věcí. Zázrak v podobě záchrany se dá očekávat v průměru jednou za 250 let. Příbram s Karvinou si mohou – co do šance na sestup – podat s 36 % a 39 % ruce.

Existuje i oficiální pořadí po nadstavbě

I s nadstavbou a zvláštností v podobě 2. nadstavbové skupiny se týmy seřadí do konečného oficiálního pořadí.

Předpověď umístění Fortuna ligy před začátkem nadstavby

Mladá Boleslav už nemůže skončit 10. Teplice, které tuto příčku obsadily po základní části, mohou ještě být v případě vyřazení Boleslavi 7. nebo 8., ale v žádném případě už neskončí na 9. místě. Sedmé místo si připíše vítěz skupiny o Evropskou ligu a postoupí do kvalifikačního utkání o EL.

Už tušíme, kdo sestoupí, ale kdo půjde opačným směrem?

Zvěsti o Budějovické dominanci už došly i k lidem, kteří 2. ligu obyčejně nesledují. Jihočeský tým má 5 kol před koncem komfortní náskok 12 bodů na druhou Jihlavu.

Simulace Fortuna národní ligy 5 kol před koncem

Jak je vidět, i Jihlava má k dispozici solidní sedmibodový polštář a baráž už by jí uniknout neměla. Na poslední barážové místo se ale tlačí hned čtveřice týmů.

Předpověď základní části Fortuna ligy 5 kol před koncem

Největší šanci model přisuzuje Hradci (37 %) s Brnem (32 %). Za nimi je severské duo Ústí, Varnsdorf. Naději mají i Pardubice, které by si po hokejové baráži mohly zahrát i tu fotbalovou.

Šance na postup do 1. ligy

Budějovice už mohou zbrojit na první ligu. Šance na postup Jihlavy odpovídá hodu mincí – 50:50. Vyhlídky Hradce s Brnem se pohybují kolem 15 %, ale výrazně s nimi zamíchá vzájemný zápas v rámci 27. kola, který přijde jen 4 dny po 26. kole. Návrat hlavního města Ústeckého kraje na prvoligovou mapu je ohodnocen cca 5 %, nejvýchodnější část téhož kraje potom reprezentuje s 4 % FK Varnsdorf. Pardubice uhrají ze současné situace 1. ligu jednou za 100 let.

Baráž – zápas o všechno

Osobně se na barážové zápasy těším asi nejvíce z celé nadstavby. Pravda, fotbalovou krásu asi nečeká ani ten největší optimista. K přímé konfrontaci 1. a 2. ligy doteď docházelo jen v poháru, který ne každý bere vážně. Do baráže půjdou se vší vážností oba týmy. Experti a glosátoři fotbalového dění se více méně shodují, že prvoligové celky by měly mít velkou výhodu a své soupeře přejet. Už z výše prezentovaných obrázků šancí na postup a sestup je možné vyčíst, že model to tak jednoznačně nevidí. Kdo tedy půjde proti sobě?

Nejpravděpodobnější barážové dvojice

Ze současné situace vede 1 ze 3 cest k barážovému zápasu Karviné s Jihlavou. Pomalu aby se na sebe tyhle dva týmy začaly připravovat. Už větší odstup má zápas Příbrami se stejným druholigovým soupeřem. Zobrazeno je pouze 20 nejpravděpodobnějších dvojic, ty zbylé se objeví v méně než 8 ‰ případů.

Nadstavba začíná. Karty byly rozdány, kdo s nimi jak zahraje, ukáže pár následujících týdnů…

Zanechat Odpověď

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.