Hlasování o pokračování ligy – kdo je vítězem jednotlivých scénářů?

Dohrát, nedohrát? S nadstavbou nebo bez? Už v úterý se zástupci profesionálních klubů sjedou do haly O2 Universum v Praze, aby o osudu první a druhé ligy rozhodli. Během hlasování o pokračování ligy se budou hojně skloňovat slova jako zdraví, logistika, organizace, náklady… Co ale sportovní stránka? Podívejme se, jaké scénáře budou vyhovovat jednotlivým týmům.

Pro úvahy nad výhodností jednotlivých scénářů je důležité zmínit úzkou provázanost ligy řízené samotnými kluby prostřednictvím LFA a MOL Cupu pod taktovkou FAČR. Všechny své amatérské soutěže už FAČR zrušila. Pro redukci možných kombinací spojíme dohrání poháru s dohráním alespoň základní části ligy. Předseda Malík se na téma dohrání MOL Cupu vyjádřil v podobném duchu:

Kluby musí nějakým způsobem začít s tréninkem, což se již v nějaké podobě děje. A pak musí být zahájeny samotné soutěže.

Martin Malík, předseda FAČR

Očekávaná umístění

Díky statistickým modelům se dá odhadnout pravděpodobný vývoj soutěže po jejím restartu, jaké se dají očekávat posuny tabulkou?

Aktuální umístění a očekávané průměrné umístění podle dohrání soutěže

Aktuální umístění a očekávané průměrné umístění podle dohrání soutěže

Ukončení soutěže by vedlo k nestejnému počtu odehraných zápasů. Teplické hřiště nebylo 2x shledáno jako způsobilé k zápasu a na sociálních sítích už před přerušením soutěže zaznívaly hlasy pro kontumaci ve prospěch podještědského klubu. Výhra by Liberec vystřelila na 4. místo a do Evropské ligy. V případě ukončení soutěže naprosto stačí přepočítat bodový zisk na body na zápas. Tím budou zaručeny podobné podmínky pro všechny. Liberec půjde na páté místo, EL mu neuteče a svého severského rivala nebude muset na věky proklínat.

Z přepočtu by nebyla nadšená Mladá Boleslav, která by o EL přišla. Zbylé sloupce tabulky jsou vztažené právě k umístění po přepočtení bodů. Pokud někdo není fanouškem průměrů a těžko se srovnává s myšlenkou 6,5 místa, následující tabulka nabízí nejpravděpodobnější pozici týmů.

Aktuální umístění a nejpravděpodobnější umístění podle dohrání soutěže

Aktuální umístění a nejpravděpodobnější umístění podle dohrání soutěže

Jednoznačným vítězem pokračování ligy bude Sparta. Čím déle se bude hrát, tím výš se může dostat. V základní části stačí proklouznout do první nadstavbové skupiny a tam se pokusit posunout o dalších pár příček. (Tím se pravděpodobnost jednotlivých pozic rozmělní i na lepší umístění. Proto ve druhé tabulce včetně nadstavby svítí trochu neintuitivně 7. místo.)

Evropské poháry

Šance na účast v evropských pohárech podle dohrání soutěže

Šance na účast v evropských pohárech podle dohrání soutěže

Pokud je Sparta jasným vítězem ligového restartu, potom Ostrava je na opačné straně. S velkou pravděpodobností ztratí aktuální 4. místo, které ji kvalifikuje do EL. O to by mohl přijít i Liberec, za předpokladu, že v případě okamžitého ukončení ročníku budou týmy seřazeny podle bodů získaných na jeden zápas. Podmínkou je také převedení jednoho místa v EL, které se uděluje vítězi MOL Cupu do nekompletní ligové tabulky. Svoje 3. místo se vstupenkou do Evropské ligy dá všanc i Jablonec. Toto trio by tak mělo bojovat za co nejrychlejší ukončení soutěže.

Ukončení ročníku po 30 kolech a vypuštění nadstavby by kromě již zmíněných bylo výhodnější i pro České Budějovice a Slovácko. Skončí-li po základní části na pohárových příčkách, které nemají daleko, bude pro ně složité si pozici v nejlepší skupině udržet.

Titul

Slávisté se k nadstavbě vyjadřují kriticky od samého začátku. Šance na udržení 1. místa v případě nadstavby je 97,1 %, bez nadstavby 99,1 %. Tím, že v případě dohrání soutěže bez nadstavby zřejmě nebude vyhlášen mistr, stojí sešívaní před zajímavým rozhodováním. Chtějí-li si užít oficiální korunovaci, musí hlasovat pro soutěž v plném rozsahu. Mohou ale zvolit i cestu rychlého ukončení soutěže a přípravy na Ligu mistrů se snížením rizika, že o výhodnou pozici v mistrovské části v nadstavbě přijdou.

Jak na hlasování o pokračování ligy?

Výhodnost možných ukončení soutěže pro jednotlivé kluby

Výhodnost možných ukončení soutěže pro jednotlivé kluby

Od 11. místa dál mají všechny týmy blíž k sestupu než k jakémukoliv úspěchu. Nejvíce by tak vydělaly na anulaci ročníku. I zrušení nadstavby by bylo zajímavé, pokud by sebou neslo zrušení baráže a redukci počtu sestupujících.

Opravdový přínos má dohrání ligy i s nadstavbou pouze pro Olomouc, Boleslav a Spartu. Pro Plzeň je nadstavba lehce výnosná, ale spekulativní. Získá větší šanci na titul (o 2 procentní body), může také ale přijít i o 2. místo a Ligu mistrů (1,3 procentního bodu).

Většina týmů by profitovala z okamžitého ukončení soutěže, zrušení MOL Cupu a rozdělení všech pohárových míst na základě aktuální tabulky. To je ovšem varianta, kterou UEFA nevidí ráda. Projevení snahy o dokončení soutěže by mohlo pomoci i její image.

Ukončení ligy po 30 kolech se v mnoha směrech jeví jako výhodná varianta. Pro žádný tým to není nejhorší možný scénář a vzhledem k tomu, že většina by se nezlobila za okamžité ukončení soutěže, dávalo by to smysl.

Co bude při hlasování o pokračování ligy skutečně rozhodovat?

Peníze. Jak jinak. Když situaci hodně zjednodušíme, tak neodehrání zápasů zřejmě sníží plnění ze sponzorských smluv a vysílacích práv. Odehrání všech zápasů naproti tomu přinese značné náklady. Cestování dvěma autobusy, ubytování hráčů v hotelu po jednom, zdravotní testy. Některým hráčům bude potřeba zaplatit i za dobu po 30. červnu, kdy by jim jinak končila smlouva. K tomu žádný příjem ze vstupného. Podobných překážek, do kterých třeba ani běžný fanoušek nevidí, může být celá řada.

Zatímco vícenáklady na dohrání soutěže jsou konečné a dají se poměrně snadno spočítat, se sponzory je to složitější. Drží v rukou velkou páku v podobě příslibu plnění smluv i na budoucí období. Ne nadarmo nesou obě nejvyšší soutěže název sázkové kanceláře. Fortuna nepodporuje pouze obě ligy, ale napřímo i týmy v ní – třeba Slavii. Tipsport má vliv na Spartu, Synot na Slovácko a tak by se dalo pokračovat.

Pro jejich byznys je fotbal velmi důležitý a zrušením nebo zkrácením soutěže by přišly o nemalé zisky.

Z úterního rokování tak může vzniknout kombinace všech možných scénářů přesně tak, aby sponzoři a většina klubů byla spokojených. Co nejvíce zápasů uspokojí sponzory. Redukce počtu sestupujících zajistí hlasy spodku tabulky, vyhlášení oficiálního mistra bude zase imponovat Slavii a Plzni. Jen pro Ostravu, Liberec a Jablonec v takovém modelu stále nejlépe vychází vše zabalit a užít si příští rok Evropskou ligu.

Hlasování o pokračování ligy proběhne už v úterý a mělo by být veřejné. Měli bychom se tak dozvědět, jak jednotlivé týmy budou hlasovat. Máte svůj tip?

Zanechat Odpověď

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.